NIP 716-278-44-90

barek

 

Historia powstania GRH "WILKI"

Historia funkcjonowania grupy bierze swój początek od 65 rocznicy (X 2004) ostatniej bitwy Wojny Obronnej 1939 r. pod Kockiem.

Z tej okazji został przygotowany dla dzieci Szkoły Podstawowej w Osinach specjalny, upamiętniający to wydarzenie, apel.

Oprócz recytacji, wierszy i garści informacji o tym wydarzeniu, zorganizowaliśmy wystawę pamiątek po tamtych czasach a starsi koledzy przyodziali mundury i oporządzenie, takie, jakie nosili żołnierze w Bitwie Kockiej. Tego samego dnia udali się w okoliczne plenery, aby przeprowadzić sesję zdjęciową. Efekty były zaskakujące. Mimo, że kilku z zaangażowanych chłopaków wycofało się, to zapał i chęć poznawania historii pozostał w kilku innych, do których dołączyli pozostali.

W maju 2005 r. prace przy tworzeniu grupy na nowo ożyły. Dołączyło kilku nowych kolegów, nie tylko z naszej wsi. Zaczęliśmy kompletować mundury, wyposażenie i potrzebne rekwizyty.

Tworzącymi pierwsze zręby Grupy Rekonstrukcji Historycznych byli: Artur Wydra, Paweł i Piotr Matraszek, Łukasz Bernat, Mariusz Kozak, Łukasz Mizura, Łukasz Wiak, Paweł Noworolnik, Emil Gojdz.

Dla przełamania pierwszych lodów, uprzedzeń i skrępowania, jako pierwszy wyjazd obraliśmy sobie sesję fotograficzną w Muzeum Wsi Lubelskiej.W kilku kolejnych wyjazdach uczestniczyliśmy już w prawdziwych rekonstrukcjach historycznych...no i wszystko się zaczęło. Wyjazdów było coraz więcej, były one coraz ciekawsze. Po jakim czasie wraz z księdzem Andrzejem Mizurą postanowiliśmy zorganizować własną batalię...CDN